E-TUYS Yatırım Teşvik Belgesi Sorgulama

E-TUYS YATIRIM TEŞVİK BELGESİ SORGULAMA

E-TUYS Yatırım Teşvik Belgesi Sorgulama işlemi elektronik ortamda düzenlenen belgelerin görüntülenmesi, sorgulanması ve doğrulanması amacıyla yapılmaktadır. Bakanlık resmi web sayfası üzerinde yer alan bir sorgu ekranı kullanılarak belgenin karakteristik özellikleri, destek unsurları gibi bazı bilgiler görüntülenebilmektedir. Yatırımcılara mal veya hizmet sunan şahıslar, şirketler, kurum ve kuruluşlar, finans kuruluşları veya diğer ilgililer söz konusu Yatırım Teşvik Belgesinin gerçekliğini, güncelliğini ya da geçerliliğini sorgulayabilmektedir.

E-TUYS YATIRIM TEŞVİK BELGE SORGULAMA NEDİR ?

E-TUYS YTB Sorgulama işlemi Yatırım Teşvik Belgelerinde yer alan çeşitli bilgilerin, örneğin destek unsurlarının, bankalar ya da diğer kurum ve kuruluşlarca sorgulanması ve doğrulanması gerektiğinde söz konusu bilgilerin görüntülenebilmesine olanak veren E-TUYS modülüdür. Bu modül sayesinde bahsedilen sorgulama ve doğrulama işlemi yapılabilmektedir. E-Tuys sistemi ardından baslı bir teşvik belgesi artık düzenlenmemektedir. Eskiden olduğu gibi basılı teşvik belgelerinin doğrudan ibrazı yapılamadığı için sistem üzerinden sorgulanması ve doğrulanması gerekmektedir. Bu işleme de E-Teşvik Belge Sorgulama veya Yatırım Teşvik Belgesi Sorgulama ya da Yatırım Teşvik Belgesi Doğrulama denir.

 

E-TUYS YATIRIM TEŞVİK BELGE SORGULAMA İŞLEMİNİ KİMLER YAPMALIDIR ?

E-TUYS sisteminde onaylı YTB yani Yatırım Teşvik Belgesi sahibi yatırımcılar ile ilgili iş ve işlemlerde belge üzerinde yer alan bilgilere ihtiyaç duyan kurum ve kuruluşlar bu sorgulamayı yapabilmektedir. Örneğin bankalar ve finans kuruluşları çeşitli durumlarda YTB doğrulama işlemine ihtiyaç duymaktadır. Bu işlem, E-TUYS Yatırım Teşvik Belgesi Sorgulama ya da Doğrulama modülü sayesinde kolayca elektronik ortamda hızlı ve güvenilir bir biçimde yapabilmektedir.

 

E-TUYS YATIRIM TEŞVİK BELGE SOGRULAMA EKRANI

E-TUYS Yatırım Teşvik Belgesi Sorgulama veya Doğrulama ekranı T.C. Sanayi ve Teknoloj Bakanlığı web sayfasında yer almaktadır. Bu sayfada;

1- Teşvik Belge Numarası

2- Teşvik Belge Id

3- Güvenlik Kodu

yer almaktadır. Bu bilgiler doldurularak ve ardından "Sonuç Getir" butonuna tıklanarak, E-Teşvik Belge Sorgulama işlemi sonuçlandırılabilmektedir. Bu ekranda Yatırım Teşvik Belgesi, YTB, sorgulama veya doğrulama işleminin yapılması ve esas işlemin sorgulama sonucunda Yatırım Teşvik Belgesinde yer alan bilgilere ulaştıktan sonra yapılması oldukça önemlidir.

E-TUYS Yatırım Teşvik Belgesi Sorgulama Ekranı

Bu ekran görüntüleme amaçlı olarak çalışmaktadır ve şu bilgiler yer alır;

1- Genel Bilgiler

2- Kapasite Bilgileri

3- Yatırım Cinsi Bilgileri

4- Destek Unsuru Bilgileri

5- Belge Özel Şart Bilgileri

Diğer kurum ve kuruluşlarca yapılacak işlemlerden önce bu doğrulamanın yapılması ve gerekli bilgilerin görüntülenmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle Yatırım Teşvik Belge Sorgulama veya E-Teşvik Belge Doğrulama modülü kullanılabilmektedir.

 

E-TUYS YATIRIM TEŞVİK BELGE SORGULAMA EKRANINA NEREDEN ULAŞILABİLİR ?

E-TUYS Yatırım Teşvik Belge Sorgulama ya da Doğrulama işlemleri için yetkili T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğüdür ve dolayısıyla ilgili bakanlık web sitesi üzerinde yer alan modül kullanılarak sorgulama yapılabilecektir. Bakanlık ilgili sayfasına aşağıda yer alan link kullanılarak ulaşılabilir;

>>> E-TUYS Yatırım Teşvik Belge Sorgulama

 

E-TUYS YATIRIM TEŞVİK BELGESİ SORGULAMA NASIL YAPILIR

E-TUYS Sisteminde başvuru yapılarak elektronik ortamda alınan Yatırım Teşvik Belgeleri ile ilgili çeşitli işlemlerde yatırım teşvik belgesi ile ilgili bilgilere erişim gerekmektedir. Örneğin; makine ve teçhizat satıcı firmalar, yatırımcı ile aralarında yapacakları satışlarda Yatırım Teşvik Belgesini doğrulamak, sorgulamak ve çeşitli bilgilere ulaşmak isteyebilir. Buna E-TUYS Yatırım Teşvik Belgesi Doğrulama veya Yatırım Teşvik Belgesi Sorgulama denir. E-TUYS YTB Doğrulama veya E-TUYS YTB Sorgulama olarak da adlandırılan bu işlem için T.C. Sanayi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen E-TUYS projesine ulaşmak gerekmektedir. Yatırım Teşvik Belge Doğrulama ya da Sorgulama yapabilmek için daha önceki kısımlarda da belirtildiği gibi aşağıda yer alan linki kullanabilirsiniz.

>>> E-TUYS YTB Doğrulama

 

E-TUYS YATIRIM TEŞVİK BELGESİ SORGULAMA İLE İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

E-TUYS sisteminden alınan elektronik belgeler kapsamında yapılacak işlemlerde E-Tuys Yatırım Teşvik Belgesi Sorgulama işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Öncelikle olası hatalara karşı mutlaka T.C. Sanayi Bakanlığının resmi web sitesinde yer alan uygulama içerisinde gerekli bilgileri kontrol ederek teşvik belgesi kapsamında işlem yapılmasında fayda vardır. E-Tuys YTB Doğrulama veya Sorgulama işlemi hem makine ve teçhizat satıcıları hem de yatırımcılar için olası hataların önüne geçmek için kullanılması gereken bir kontrol mekanizmasıdır.

E-TUYS Yatırım Teşvik Belgesi (YTB) Sorgulama ve Doğrulama işlemleri arasında fark var mıdır veya farklı uygulamalar üzerinden mi erişim sağlanmaktadır sorularına gelindiğinde ise her iki işlemin de aslında aynı mekanizma ile ilişkili olduğu ve aynı link üzerinden (daha önceki başlıklarda doğrudan erişim bağlantısı verilmiş olup, buna tıklayarak güvenle Bakanlık web sayfasına doğrudan ulaşabilirsiniz.) erişim sağlanabilmektedir.Herhangi bir aşamada karşılaşacağınız tüm problemlerde Merkez Müşavirlik yanınızdadır. E-TUYS Yatırım Teşvik Belgesi (YTB) Sorgulama ile ilgili tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

 

E-TUYS YATIRIM TEŞVİK BELGE SORGULAMA VE DOĞRULAMA İŞLEMLERİ NELERDİR ?

E-TUYS Yatırım Teşvik Belgesi Sorgulama veya Doğrulama arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. İfade olarak aslında mevzuata uygun olan ve Bakanlık tarafından da kullanılan ifade sorgulamadır. Bu ifade aynı zamanda kullanım kılavuzunda da geçmektedir. Bu nedenle işlemin doğru adlandırmasında sorgulama kelimesi bulunmaktadır. Adlandırmanın da ötesinde yapılan işlem her koşul altında düzenlenmiş olan elektronik bir belgenin sorgulanabilmesi ve doğruluğunun, geçerliliğinin ve güncelliğinin kontrol edilebilmesidir.

Bu işlemi bir aracı vasıtasıyla başvuruda bulunmuş olan yatırımcılar kontrol amaçlı olarak yapabilecektir. Daha açık bir ifadeyle bir yatırımcı kendi adına düzenlenen belgeyi E-TUYS adlı sisteme erişimi olmasa dahi sorgulayabilecektir. Bu sorgulama ekranında belgenin kimin adına düzenlendiği, hangi destek unsurlarının yer aldığı,yatırım yeri, yatırım konusu ve yatırımın türü, toplam yatırım tutarı gibi belgeye ait temel karakteristik özellikler görülebilmektedir.

Bununla birlikte, bir banka veya makine satıcısı ortada gerçek ve güncel bir Yatırım Teşvik Belgesi olup olmadığına emin olmak için bu ekranı kullanarak sorgulama yapabilecektir. Burada yer alan bilgiler ışığında belgenin geçerliliği konusunda kesin bilgi sahibi olunabilmektedir.

E-TUYS Yatırım Teşvik Belgesi Sorgulama yapılırken dikkat edilmesi gerekenler, bir belgenin doğruluğu kadar geçerliliği ya da güncelliğidir. Yani bir belgenin yatırım süresinin devam edip etmediğinin de dikkatle incelenmesi gerekmektedir. Örneğin, bir yatırımcı sahip olduğu belgenin yatırım süresinin tamamlanmış olduğunu gözden kaçırabilir. Bu durumda KDV İstisnasından yararlanacak şekilde makine teçhizat faturası düzenleyen bir satıcı açısından büyük bir sorun oluşacaktır. Bunlar gibi birçok olumsuzluk yaşabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle sorgulama işlemi dikkatle yapılmalıdır.

 

E-TUYS YTB SORGULAMA / DOĞRULAMA İLE İLGİLİ SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

E-TUYS Yatırım Teşvik Belge Sorgulama ya da Doğrulama işlemleri ile ilgili her aşamada karşılaşılan sorunlarla ilgili Merkez Müşavirlik size en doğru çözümleri sunmayı taahhüt eder. Alanında uzman ve deneyimli danışmanlarımız ile iletişim kurmak ve sorunlarınızı çözmek için E-TUYS, tüm Yatırım Teşvik Belgesi Danışmanlığı faaliyetleri ve diğer Teşvik Uygulamalarında bize danışabilirsiniz.

>>> Bu ekran "E-TUYS MAKİNE SORGULAMA" işlemi ile benzerdir, eğer asıl aradığınız bilgi bu ise veya bu konuda bilgi almak istiyorsanız lütfen ilgili sayfaya ulaşmak için buraya tıklayın.

 

%100 GÜVENLİ, EKSİKSİZ VE EN DOĞRU E-TUYS UYGULAMaLARI İÇİN BİZE DANIŞIN

MERKEZ MÜŞAVİRLİK