E-TUYS Makine Doğrulama

E-TUYS MAKİNE DOĞRULAMA

E-TUYS Makine Doğrulama işlemi Yatırım Teşvik Belgesi sahibi olan yatırımcılara makine ve teçhizat satışı yapacak olan üreticilerin, distribütörlerin, yetkili satıcıların ya da diğer kişi ve kuruluşların dikkat etmesi gereken bir işlemldir. Yatırım Teşviklerinin en önemli unsuru şüphesiz makine teçhizat ve bu makine teçhizata uygulanan KDV İstisnasıdır. %18 oranında uygulanan Katma Değer Vergisinin istisna yapılabilmesi için mutlaka geçerli ve yatırım süresi devam eden bir Yatırım Teşvik Belgesinin varlığı bulunmalıdır. Makine ve teçhizatı tedarik eden firmalar yatırımcılara satış yapmadan önce ilgili kontrolü yapmalıdır. Ancak onaylı listede yer alan ve geçerli bir Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında onaylanmış olan makine teçhizatı Katma Değer Vergisinden muaf faturalandırabileceklerdir. Bu kontrolün ve doğrulamanın yapılması için olan uygulama da E-TUYS Makine Doğrulama uygulamasıdır.

 

E-TUYS MAKİNE DOĞRULAMA NEDİR ?

E-TUYS Makine Doğrulama işleminin yapılabilmesi için öncelikle Yatırım Teşvik Belgenizin E-TUYS sisteminde düzenlenmiş olması ve belge kapsamında makine ve teçhizat listenizin olması gerekmektedir. E-TUYS kapsamında onaylı yerli makine ve teçhizat listesinde yer alan makine teçhizat, kdv istisnasından yararlanıyor ise makine teçhizat satıcılarıyle çeşitli bilgilerin paylaşılması gerekmektedir. Makine teçhizat satıcıları fatura kesebilmeleri için yatırım teşvik belgesi ile ilgili çeşitli bilgilere sahip olmalıdır. Bu bilgilere erişim ve sorgulama için E-TUYS Makine Sorgulama servisi kullanılabilmektedir. Yatırımcılar, yerli makine teçhizat listesinde yer alan ve kdv istisnasından yararlanması bakanlıkça da uygun görülmüş olan makine teçhizatı temin edecekleri zaman "Yerli Liste Gerçekleşmeleri" kısmından giriş yapmalıdır. Satıcı firmanın bilgilendirilmesi tamamen yatırımcının sorumluluğundadır bu nedende söz konusu işlemin eksiksiz ve doğru olarak yapılması çok önemlidir. E-Tuys sistemi vergi daireleri ile entegre çalıştığından ayrıca bilgi ve/veya belge ibrazı gerekliliğini de bu sistem ortadan kaldırmaktadır.

 

E-TUYS MAKİNE DOĞRULAMA İŞLEMİNİ KİMLER YAPMALIDIR ?

E-TUYS sisteminde onaylı Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında onaylanmış olan yerli makine ve teçhizat listelerinde yer alan makine teçhizatın satıcıları bu işlemi yapmalıdır ve çeşitli bilgilere bu sorgulama ile ulaşabilmektedirler. Fatura kesme işleminin yapılabilmesi için aslında E-TUYS Makine Doğrulama işlemi önemlidir ve doğru yapılmış olması da oldukça önemlidir. Sorgulamanın doğru yapılabilmesi için esas işlemin yatırımcı tarafından doğru ve eksiksiz biçimde yapılmış olması gereklidir. Bu sayede taraflar (hem yatırımcı hem de makine teçhizat satıcısı) hatasız biçimde işlemleri en doğru şekilde sonuçlandırabilecektir.

 

E-TUYS MAKİNE SORGULAMA YA DA DOĞRULAMA NEDEN ÖNEMLİDİR ?

E-TUYS Makine Doğrulama veya diğer adıyla E-TUYS Liste Doğrulama işlemi elektronik sistemde alınan teşvik belgeleri için çok önemlidir. E-TUYS sistemi kullanılarak alınan yatırım teşvik belgelerinin fiziksel bir eki olmaması nedeniyle gerek teşvik belgesi gerekse makine ve teçhizat listeleri ile ilgili tüm bilgilere elektronik olarak E-TUYS Makine Sorgulama veya E-TUYS Makine Doğrulama sistemi kullanılarak ulaşılabilmektedir. Bu nedenle yatırım teşvik belgesi ve eki listeler ile ilgili herhangi bir bilgi gerekmesi halinde mutlaka E-TUYS sistemi kullanılarak Makine Doğrulama veya diğer adı ile Makine Sorgulama işlemi yapılmalıdır.

 

E-TUYS MAKİNE DOĞRULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR ?

Yatırımcılar, yerli makine ve teçhizat alımı gerçekleştirecekleri zaman sistemde ilgili kısımlarda satıcı firmanın vergi numarasını ve e-posta adresini kaydetmelidir. Bu işlem doğru yapılmış ise satıcı firmaya otomatik bir e-posta ulaşır ve satıcı firma da bakanlık web sayfasında yer alan modülü kullanarak E-TUYS Makine Doğrulama işlemini yapabilir. Bu işlem aslında KDV istisnası uygulanarak kesilecek fatura için öncelikle söz konusu makine teçhizatın belge kapsamında onaylanıp onaylanmadığının da bir kontrolüdür. Bu sayede ilgili makine teçhizatın belge kapsamında onaylanmış olduğunu sorgulayan ve doğrulayabilen satıcılar bu ilgiler ışığında fatura kesme işlemini tamamlayabilecektir. Bu sayede E-TUYS Makine Doğrulama veya E-TUYS Liste Doğrulama ekranından edindiği bilgiler haricinde başka bilgi ve/veya belge temin etme gerekliliği de ortadan kalkar ve bu şekilde elektronik ortamda taraflar kolayca makine sorgulama işlemlerini tamamlayabileceklerdir.

 

E-TUYS MAKİNE DOĞRULAMA EKRANI

E-TUYS Makine Doğrulama ekranı T.C. Sanayi ve Teknoloj Bakanlığı web sayfasında yer almaktadır. Bu sayfada;

1- Satıcı Vergi Kimlik No

2- Teşvik Belge Numarası

3- Barkod

4- Güvenlik Kodu

yer almaktadır. Bu bilgiler e-postalarda yer alan bilgiler ışığında doldurularak ve ardından "Sonuç Getir" butonuna tıklanarak, E-TUYS Makine Doğrulama işlemi sonuçlandırılabilmektedir. Bu ekranda sorgulama yapılmadan fatura kesilmemesi hem yatırımcı hem de makine teçhizat satıcısı firma açısından büyük önem taşımaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta sisteme yatırımcı tarafından bilgilerin doğru ve eksiksiz girilmesi gerekliliğidir. Akdi durumlarda çeşitli sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle E-TUYS Liste Doğrulama veya E-TUYS Makine Doğrulama sisteminde işlemlerin doğru biçimde ve eksiksiz olarak yapılması gerekmektedir.

E-TUYS Makine Liste Doğrulama

 

E-TUYS MAKİNE SORGULAMA EKRANINA NEREDEN ULAŞILABİLİR ?

E-TUYS Makine Sorgulama ya da Doğrulama işlemleri için yetkili T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğüdür ve dolayısıyla ilgili bakanlık web sitesi üzerinde yer alan modül kullanılarak sorgulama yapılabilecektir. Bakanlık ilgili sayfasına aşağıda yer alan link kullanılarak ulaşılabilir;

>>> E-TUYS Makine Sorgulama

 

E-TUYS MAKİNE SORGULAMA / DOĞRULAMA İLE İLGİLİ SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

E-TUYS Makine Sorgulama ya da Doğrulama işlemleri ile ilgili her aşamada karşılaşılan sorunlarla ilgili Merkez Müşavirlik size en doğru çözümleri sunmayı taahhüt eder. Alanında uzman ve deneyimli danışmanlarımız ile iletişim kurmak ve sorunlarınızı çözmek için E-Tuys ve tüm Teşvik Uygulamaları ile ilgili sorularınızda bize danışabilirsiniz.

 

>>> Bu ekran "E-TUYS YTB DOĞRULAMA" işlemi ile benzerdir, eğer asıl aradığınız bilgi bu ise veya bu konuda bilgi almak istiyorsanız lütfen ilgili sayfaya ulaşmak için buraya tıklayın.

 

E-TUYS MAKİNE SORGULAMA VE DOĞRULAMA İŞLEMLERİYLE İLGİLİ BİZE DANIŞIN.

MERKEZ MÜŞAVİRLİK